Центр візуалізації зняття з експлуатації ЧАЕС: змоделювати безпеку PDF Печать E-mail

23.01.2019 - Центр візуалізації зняття з експлуатації ЧАЕС: змоделювати безпеку

На початку січня 2019 року Уряд Норвегії схвалив продовження проекту «Центр візуалізації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС». Проект реалізується Чорнобильською АЕС та Інститутом енергетичних технологій Норвегії (далі: IFE, з норв. Institutt for Energiteknikk).

Новий проект спрямований на розвиток створеного у 2016 році Центру візуалізації зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС (далі: ЦВЗЕ). ЦВЗЕ впроваджує сучасні технології віртуальної реальності, 3D моделювання та візуалізації для підвищення ефективності та безпеки проведення робіт на етапах зняття ЧАЕС з експлуатації.

До прикладу, за допомогою ЦВЗЕ можна вирахувати дози опромінення персоналу при перевезенні відпрацьованого ядерного палива. Це допоможе правильно розташувати захисне екранування та розрахувати безпечний час виконання роботи. Крім цього, Центр дозволяє змоделювати позаштатні та аварійні ситуації і заздалегідь підготувати план реагування на них.

    Читайте більше на сайты ЧАЕС: Зняття з експлуатації

Для візуалізації інформації спеціалісти ЧАЕС, що пройшли навчання у рамках проекту, створюють детальну 3D модель об'єкту, де відбуватиметься робота. Модель містить у собі точне розташування обладнання, персоналу та інструментів у приміщенні. Після цього на основі обстежень у модель вноситься картограма радіаційного забруднення. Модель готова до обрахунків.

Крім вищесказаного, ЦВЗЕ використовується при проведенні періодичних інженерних і радіаційних обстежень, при виконанні демонтажних робіт, для зберігання та передачі інформації про об'єкти ЧАЕС для поколінь фахівців, які братимуть участь у роботах на наступних і завершальних етапах зняття з експлуатації, для інформування громадськості, а також для навчання персоналу.

Співпраця над ЦВЗЕ розпочалася у 2006 році з пропозиції допомоги Уряду Норвегії у знятті ЧАЕС з експлуатації. Однак повною мірою реалізувати плани ЧАЕС та IFE вдалося після підписання у 2012 році міжурядової угоди між Україною та Норвегією про співробітництво у сфері ядерної та радіаційної безпеки, зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему.

За кошти, виділені Урядом Норвегії, було закуплено обладнання для майбутнього ЦВЗЕ: комп'ютери, камери, медіа та дозиметричне обладнання, інженерні засоби. Окрім обладнання, ЧАЕС отримала ексклюзивне програмне забезпечення, спеціально розроблене IFE. Усього у рамках проекту було обладнано 13 робочих місць для збору даних та моделювання.

У другій частині проекту, що запланована на 2019-2020 роки, ЧАЕС та IFE планують розширити Центр візуалізації зняття з експлуатації. Для цього буде збільшено кількість користувачів ЦВЗЕ з 13 до 25 осіб, закуплено додаткове обладнання, оновлено ліцензії та функціонал програмного забезпечення.

Наприкінці лютого цього року заплановано стартову нараду по другій частині проекту.

(джерело: chnpp.gov.ua)

 
Сейчас 78 гостей и 1 пользователь онлайн
Hosting Ukraine
Внимание! Использование материалов Slavutich Board разрешается только при условии ссылки на www.slavboard.com.ua